Pravdou je, že virus, který způsobí opar, tak má v sobě snad každý. U některých se projeví jako poměrně dost bolavý útvar na rtech, což není nic příjemného. Bolestivě se projevuje při jakékoliv manipulaci s ústy. Vadí úsměv, dotek, ale i otevření pusy. Pokud patříme mezi ty nešťastníky, co se jim opar vyskytuje velmi často, můžeme preventivně posilovat svoji imunitu. Na druhou stranu, když už pocítíme, že se něco děje, bude dobré nastoupit s účinnými prostředky, jak ho zkusit zastavit nebo alespoň zmírnit průběh jeho výskytu.
1. Když se začne dělat
Nejvíce lidé sáhnou po zubní pastě. Někomu to pomůže, někdo zase to po zkušenostech vidí jako marnou snahu. Pokud ovšem trpíme na opary, tak bude možná daleko lepší navštívit nejbližší lékárnu a informovat se na nějakou běžně dostupnou mastičku. Pokud ji začneme používat ihned, tak můžeme být daleko úspěšnější, než se zubní pastou. Občas se stává, že dokážou skvěle zatočit s oparem, který se líhne, ovšem ten se ve snaze neustoupit, projeví o kousek dál. V tomto případě i my se ihned podle toho zařídíme. Pokud se puchýřek rozjede, tak lze použít náplast s léčivými látkami, zde bývá obsažen zklidňující zinek.
2. Jsou škaredé a zanícené
Bohužel i to se může stát a to se pak člověku nechce ani chodit do společnosti. Bolavé pupínky se zanítily a rozjela se zde bakteriální infekce. Může se dokonce přidat teplota a celkové oslabení našeho organismu. Zde většinou lékař nasadí antibiotika. Může to mít více aspektů, například snížená imunita nebo celkové oslabení obranyschopnosti v důsledku stresu, který je skutečný nepřítel našemu zdraví.
3. Tušíme, co za tím stojí
Někdo má již dokonce vyzkoušeno, co mu tento stav rozjede. Stres, psychické vypětí, viróza nebo náchylnost. Samozřejmě bude lepší se pak takovým situacím vyhnout, ačkoliv mnohdy je to absolutně nemožné. Můžeme jako preventivně pro svoje zdraví něco udělat a to se soustředit na potravu, která bojuje proti oparům. Patří mezi ně syrový česnek, pivovarské kvasnice, probiotika, vitamín C, rakytník, citrusy a podobně.