Osteoporóza je nemoc, která postihuje ženy, občas i muže. Ženy, ale jsou k tomuto onemocnění náchylnější, hlavně v období menopauzy. Tato nemoc je zákeřná tím, že nás nic nebolí. Odhalena je většinou při náhodné zlomenině kostí. Nárůst nemoci, je čím dál vyšší. Není však pravidlem, že osteoporózou onemocní každá žena po menopauze.
U žen po menopauze hustota kostí prudce klesá.
Osteoporóza sice nepatří mezi smrtelné nemoci, ale život může velice zkomplikovat, Zvlášť velké riziko jsou zlomeniny u starších žen. Zlomenina krčku u staršího seniora, může někdy skončit fatálně. V pokročilém věku se přidají zdravotní potíže, jako třeba zápal plic. Bohužel díky osteoporóze, jsou kosti ke zlomeninám náchylnější.
Můžeme se před osteoporózou nějak chránit?
Pokud touto nemocí onemocníte, dá se léčit. Můžeme se, ale problému snažit předejít, hlavně změnou životního stylu. V každém případě je důležitý dostatek pohybu. Věnujte chůzi alespoň hodinku denně nebo cvičte jógu. Při cvičení byste měli volit takové cviky, které nebudou vaše kosti nevhodně zatěžovat.
Do jídelníčku zařaďte takové potraviny, které obsahují dostatek vápníku a bílkovin. Důležitý je vitamín D, který vstřebávání vápníku zásadně napomáhá. Vápník doplníte mléčnými produkty, rybím masem a ořechy. Cereálie a luštěniny jsou také vhodnou součástí jídelníčku.
Nutné je dodržovat správný pitný režim. Nekuřte, vyhněte se alkoholu. Udržujte si stabilní váhu.
Pokud máte v rodinné anamnéze někoho, kdo tímto onemocněním trpí, měli byste zpozornět. Máte totiž mnohem větší předpoklady, že touto chorobou onemocníte také. Nebude od věci, pokud na tento fakt upozorníte svého lékaře, který se preventivně na váš problém zaměří.
Pevnost vašich kostí, ovlivňují i jiné faktory. Náchylnější můžete být, pokud dlouhodobě užíváte léky, jste chronicky nemocní nebo vám kolísá hladina hormonů.