Prakticky v každém domě existuje balkón či terasa. Sem se chodí lidé nadýchat čerstvého vzduchu, aniž by museli ven. To je ideální například nyní, v době epidemie. Mohou tak na vzduch, aniž by se museli bát, že někoho nakazí, nebo že sami budou nakaženi.
Asi není třeba říkat, že nezbytnou součástí těchto míst je i zábradlí na balkón. To má několik funkcí. Tou hlavní je však bezpochyby zajištění bezpečnosti lidí. Zabraňuje tomu, abychom spadli, pokud nám například v zimě, kdy je vše zmrzlé, ujela noha.
Také nám umožňuje lepší relaxaci. Koneckonců, cítili byste se dobře na svém balkoně, pokud by tam nebylo? Nebo byste tam chodili opatrně, báli se, že uklouznete, uděláte špatný krok, případně se vám zamotá hlava, a spadnete dolů? Tento psychologický efekt rozhodně nelze podceňovat.
I ten patří k důvodům, proč mají obvykle spíše robustní vzhled – vzbuzuje to více důvěry. Navíc i umožňují, aby se o ně člověk opřel. Jak ale poznat, zda je skutečně tak bezpečné, jak se tváří?
Popravdě, jako laik toho příliš nezjistíme. Jsou zde však určité známky, po kterých se můžeme dívat a které nám mnohé napoví.
Jednou z nich je celkový vzhled. Pokud vidíme, že je oprýskané, zrezivělé, či sklo popraskané, pak je poměrně dobrým nápadem mu příliš nedůvěřovat. Jistě, ani jedno z toho nemusí znamenat, že byla nějak ohrožena nosnost či stabilita, ale rozhodně je lepší to nepokoušet.
Pokud však vše vypadá dobře, můžeme přistoupit k dalšímu testu. Zlehka se o zábradlí opřeme, a opíráme se stále větší vahou. Sledujeme, zda se nějak nehýbe, případně zda se neozývají zvuky namáhaného materiálu. Pokud jedno z toho zaregistrujete, okamžitě se pusťte.
Je však velmi nepravděpodobné, že na nějaký problém narazíte. Pokud se tak však přeci jen stane, okamžitě jej oznamte majiteli, ať může zjednat nápravu. Pamatujte totiž, že jiné lidé nemusí být tak opatrní.