Nejen švestky domácí, ale také i Čačanská rodná, nebo i odrůda Durancie. Ale švestky domácí se při výrobě ovocných destilátů používají nejčastěji. Proč tomu tak je? Patří totiž mezi naše ovoce, které má vysoký obsah cukrů. Navíc, pokud je v období sklizně příznivé počasí, nemusíme nutně spěchat se sklizní. Proto je možné, aby se v co největší míře využilo podzimních slunečních dnů. Pro založení kvasu, který je pro výrobu tohoto lahodného nápoje důležitý, jsou často plody sklízeny, až když udeří první mrazíky. Díky dalším vlastnostem, jako je možnost snadného oddělení v průběhu sklizně zdravých plodů od těch poškozených, které mohou mít červivost a hnilobu, mívají švestky nejvyšší výtěžnost alkoholu.
Pokud je příznivé počasí a jsou zralé plody dobře sklizeny, můžeme očekávat odhadem asi ze 100 litrů švestkového kvasu 10 litrů 50 % slivovice. Způsoby, jak probíhá úprava plodů před jejich nasypáním do kvasné nádoby nelze jednoznačně předepsat, tady záleží na praxi. Někdo švestky mačká pomocí různých mechanismů, jiní jen vkládají celé ovoce a celý proces narušení slupky a možné rozmělnění ponechávají na působení samovolného a postupného působení procesu v kvasném prostředí. Někteří odpeckovávají tyto plody před kvašením, jiní je oddělují před procesem destilace.
Také je zde možnost pasírováním přes síto zbavit švestky i slupek. Ale možností je hodně, je možné také v kvasu nechat jenom část nebo všechny pecky. Ano, celý proces je složitý, ale vy máte možnost ho obejít a chutnou Slivovici Lihovarek si prostě koupit. Nabídka druhů je zde velmi široká. Ale až si vyberete jakoukoliv, nezapomeňte, že stejně jako pití vína i „koštování“ slivovice má svůj malý rituál. Tento chutný nápoj má harmonicky vyvážené vlastnosti, a to nejen pro vaše oči, nebo ústa, či nos, ale také i trávicí ústrojí. Sklenice by měla být čirá, z nebroušeného skla. Je to proto, aby to, co jiskří, nevycházelo z lomu světla na broušených sklenicích, ale přímo z tohoto destilátu.