Výbojky http://www.autolexicon.net/cs/articles/xenonove-svetlomety-vybojky/ jsou nejsilnější zdroje umělého světla, jaké lidstvo zná. Využíváme jejich vlastností již déle než padesát let a tato technologie nebyla v mnoha směrech překonána, i když se jim výrazně přibližují LED diodové reflektorové žárovky.
Nejčastěji se s nimi setkáváme v lampách pouličního osvětlení a při osvětlování velkých ploch, jako jsou překladiště vagónů, nákladové doky, přístaviště, železniční tratě a peróny, ale také nákupní centra, pěší zóny a sportovní areály. Bez umělého světla si náš život stěží dokážeme představit a bez výbojek bychom ve venkovním prostředí sotva mohli vykonávat aktivity, jaké dnes provozujeme. Méně známé využití metalhalogenidových výbojek Lightpark.cz jsou projektory a světlomety aut.
Projekční lampy
V projektorech se ve většině případů používají metalhalogenidové výbojky. Důvodem je zajistit velmi vysoký světelný tok na relativně malé ploše promítacího plátna. Konstrukce projektorů jsou také propracované do nejmenších detailů, výbojka musí být bezpečně usazena v patici, musí být chráněna před otřesy a vnějšími vlivy a v neposlední řadě také zajištěna bezpečnost obsluhy, aby nemohlo dojít k úrazu a poškození výrobku střepy při náhodném výbuchu světelného zdroje. Tato technologická řešení jsou také důvodem, proč se ceny projektorů šplhají k desítkám tisíc korun.
Xenony
Cenově náročné jsou také xenonové výbojky v předních reflektorech některých automobilů. Jejich výhody jsou zřejmé na první pohled – zajištění více světla, jasu, lepší viditelnost a tím pádem také bezpečnější a komfortnější jízda. Jejich účinnost je ve srovnání s halogenovou autožárovkou až o 90 procent vyšší, ale pozor, nezaměňujme halogenové žárovky s halogenidovými výbojkami. Výbojky do automobilů využívají zpravidla vlastnosti vzácného plynu xenonu, odtud také pramení jejich zlidovělý název „xenony“.