Do bazénu se mohou dostat viditelná znečištění jako je tráva, listí nebo hmyz. Takové nečistoty je možné poměrně rychle odstranit síťkou, bazénovým vysavačem nebo pískovou filtrací. Mnohem horší a obtížněji odstranitelné je znečištění bakteriemi, plísněmi, řasami nebo kvasinkami. Koupající se osoby i přes důkladné osprchování vnesou do bazénu zbytky potu nebo vlasy a ty jsou pak živnou půdou pro vznik a další množení mikroorganismů.
čistá voda modrá bazén
Každodenní filtrace vody je tím nejzákladnějším opatřením. Nejčastěji se používají pískové filtrační jednotky, písek v nich je nutné průběžně, nejméně jedenkrát týdně, proplachovat. Doporučuje se jednou ročně jej vyměnit, nejlépe na začátku každé sezóny. Je důležité si uvědomit, že preventivní opatření při údržbě je vždy mnohem levnější než následné odstraňování následků zanedbané údržby.
Současně s upravením hodnoty Ph musíme zkontrolovat obsah chloru ve vodě. Optimální hodnota, která zdravému člověku určitě neuškodí, je 0,3 až 0,5 miligramu na jeden litr. K doplnění množství chloru slouží rozpustné tablety, ty se umístí buď do košíčku, nebo do speciálního plováku.
Pro úpravu http://www.zsondrejov.cz/Vyuka/F-7H/Sila_01.pdf vody v bazénech, kde se budou koupat malé děti nebo lidé s alergií na chlor, je možné využít čištění pomocí salinace. Kuchyňská sůl do bazénu je využívána tak, že se pomocí elektrolýzy mění na přírodní chlor, ten zničí viry, bakterie i řasy, přítomné ve vodě. Obava ze svědění pokožky vlivem soli není namístě, protože obsah soli je asi desetkrát nižší než u mořské vody a v takové koncentraci má navíc i léčivé účinky. Jestliže zvažujeme úpravu vody pomocí salinace, musíme si to uvědomit nejlépe ještě před samotným pořízením bazénu a jeho příslušenství, aby vše bylo odolné vůči dlouhodobému působení soli.
žena bazén nafukovací
Zanedbáme-li údržbu vody v bazénu, s největší pravděpodobností dojde k zakalení vody, to je způsobeno částicemi, které není schopna zadržet ani písková filtrace.