Pokud už vás nebaví vaše současná práce, možná přemýšlíte o změně zaměstnavatele, oboru, nebo dokonce o svém vlastním podnikání. Pro někoho je to nepředstavitelná situace a je raději v klidu zaměstnaný a nemusí se o nic starat. Pro jiné je to zase výzva a především pocit volnosti.
Samozřejmě má podnikání svá pro a proti, jako všechno. Je to spousta papírování, musíte myslet na mnoho věcí, je tu riziko, že se vám vše nepovede, tak jak jste si představovali a další. Na druhou stranu je zde vidina úspěchu a možná jednou vydělávání peněz téměř bez práce, zároveň jste pánem svého času a děláte, co vás baví. Jde o to, představit si pomyslné váhy a jenom se rozhodnout. Nejjednodušší začátek podnikání je určitě živnost.
Co tedy potřebujete k vyřízení živnosti?
Živnostníků je v ČR něco přes 2 miliony. Její vyřízení je také jednoduché. V dnešní době se již nevystavuje živnostenský list, ale výpis z živnostenského rejstříku. Pro žádost o jeho vydání je třeba zajít na kterýkoliv živnostenský úřad na území České republiky. Zde vyplníte takzvaný jednotný registrační formulář. V současné době ho lze vyplnit i elektronicky. Je vždy ale lepší si zajít osobně. V případě nejasností vám může vždy zaměstnanec živnostenského úřadu poradit.
Je dobré být trochu připravený, a to především na otázky ohledně okruhů činností, které chcete zaregistrovat a zda se chcete registrovat k platbě zdravotního a sociálního pojištění a dani z příjmu fyzických osob. Určitě se vyplatí vše zaregistrovat na ŽÚ, protože vám odpadají další starosti a běhání. Jakmile vše vyplníte, zaplatíte poplatek 1 000 Kč a můžete začít podnikat.
Výpis z živnostenského rejstříku ale zpravidla chodí za několik dní poštou. Je dobré si na něj počkat, protože v něm teprve budete mít vaše IČO. Pokud zakládáte koncesovanou živnost, je třeba s podnikáním počkat na den udělení koncese.